یکشنبه, 12 دی 1395 ساعت 13:30

چرا سال 2016 برای طرفداران کمپانی اپل سال خوبی نبود؟

تیم کوک و تمامی مدیرانی که هم اکنون در کمپانی بزرگ اپل ایفای نقش می کنند، هرگز سال 2016 را از یاد نخواهند برد. سالی که با کاهش فروش گوشی های آیفون و به دنبال آن، کاهش درآمدهای این شرکت آغاز شد و تا سه ماهه سومم این سال نیز ادامه داشت. مساله ای که نگرانی های سهامداران و همچنین شخص تیم کوک، مدیرعامل کنونی این شرکت را به دنبال داشت.

اما جدای از آن چه که در این سال بر کمپانی اپل گذشت، طرفداران این برند محبوب نیز دل خوشی از عملکرد این شرکت در سال 2016 ندارند. بویژه آن هایی که تمامی سال منتظر عرضه مدل های جدید مک بوک پرو بودند که نهایت این انتظار، به عرضه لپ تاپی منجر شد که نه تنها برخی از کارشناسان، آن را برای خرید پیشنهاد نمی کنند، بلکه آن هایی هم که این لپ تاپ را خریداری کرده اند با مشاهده مشکلاتی همچون طول عمر پایین باتری، از خرید خود منصرف شده است. یا گوشی های آیفون 7 امسال که علی رغم گنجاندن برخی ویژگی های جدید در خود، از برخی قابلیت های اولیه و اساسی این روزهای کاربران گوشی های هوشمند همانند ورودی هدفون بی بهره اند و کاربران می بایست هزینه ای اضافی و نسبتاً بالا را برای خرید ایرپادهای این شرکت پرداخت کند.

این شرکت در سال 2016، طرفداران خود را با محصولاتی که بازار عرضه کرد، به معنی واقعی کلمه عذاب داد و اگر سری به فضای وب بزنید، شکایت ها و گلایه های مطرح شده کاربران گجت های امسال اپل، به خوبی این مسئله را تایید خواهند کرد. اما سوال اینجاست که چگونه این شرکت چنین سرنوشتی را برای طرفداران خود رقم زد؟

در پاسخ باید بگوییم که اولین محصولی که به خوبی از اوضاع نابسامان اپل در سال 2016 خبر می دهد، دستگاه های مک این شرکت هستند. اگرچه کسب وکار مک، بخش کوچکی از درآمدهای اپل را تشکیل می دهد، اما این مسئله نمی تواند توجیهی برای عملکرد ضعیف آن در سال 2016 باشد. پس از گذشت حدود 10 ماه، تنها نکته قابل ذکری که در مدل جدید مک بوک 12 اینچی مشاهده می شد، افزایش قدرت پردازنده آن بودکه البته اگر رنگ صورتی را هم به آن اضافه کنیم، می توانیم واقعاً از اپل ممنون باشیم که چنین تغییرات عمده ای را در مک بوک جدید خود اعمال کرده است!
 

مک بوک در واقع به عنوان لپ تاپی محسوب می شد که با الهام از آیپد طراحی شده و قرار است جایگزین مک بوک ایرهایی شود که چیزی به آخر عمرشان نمانده و به زودی اپل به خط تولید آن پایان خواهد داد. اما آن چه که نارضایتی طرفداران این شرکت را به دنبال داشته، عدم ایجاد بروزرسانی های قابل توجه در قطعات سخت افزاری و نرم افزاری این دستگاه بوده است که پس از گذشت 10 ماه تقریباً بدون تغییر عرضه شد و همین موضوع، موجی از انتقادها را برای کوپرتینویی ها به دنبال داشته است.


و اما در خصوص مک بوک پروهای جدید باید گفت که به قابلیت هایی همچون نمایشگر با کیفیت، ابعاد مناسب، وزن کم، کیفیت صدای خوب و اضافه شدن تاپ بار مجهز شده است. اما از طرفی دیگر، ضعف هایی نیز برای این محصول عنوان شده است که از میان آن ها می توان به طول عمر باتری پایین، کاهش قابلیت های دکمه های فیزیکی و استفاده از تنها یک نوع پورت اشاره کرد. البته باید در کنار این موارد، قیمت بالای این محصول را نیز اضافه کرد که برای داشتن آن باید حداقل 1799 دلار پول خرید کنید. تاریخ نشان داد که با توجه به خارج شدن مدل های قدیمی، قیمت مدل های جدید به نسبت کاهش خواهد یافت، اما این رویه در خصوص مک بوک پروهای جدید صدق نکرد و شاهد افزایش قیمت این محصول بودیم.

اکنون کاربران بر سر دوراهی بزرگی قرار گرفته اند که آیا مک بوک پرو قدیمی مجهز به چند پورت، پردازنده ضعیف تر و البته بدون تاچ بار را با قیمت 1499 دلار خریداری کنند، یا مک بوک پروی جدید مجهز به یک پورت USB 3، باتری مشکل دار و با قابلیت تاچ بار را با قیمت 1799 تهیه نمایند. مسئله که همچنان به سوالی بدون جواب برای خریداران محصولات این شرکت تبدیل شده است.

اما آن چه که بیش از همه طرفداران این برند را آزار می دهد، سکوت اپل در قبال این شکایات و گلایه های مطرح شده توسط کاربران است که چرا پورت های استاندارد USB را از مک بوک پرو خود حذف کرده و تنها به اضافه کردن یک پورت USB 3 بسنده است. اگرچه فضا در این لپ تاپ از اهمیت خاصی برخوردار است اما اگر این شرکت، دو پورت از چهار پورت USB-C را به پورت USB 3 تبدیل می کرد، می توانست رضایت کاربران بیشتری را به خود جلب کند. البته راهکاری دیگر نیز در این رابطه وجود داشت مبنی بر این که اپل می توانست یک دانگل تبدیل USB-C به USB 3 را در جعبه این محصول بگنجاند تا خیال خریداران را راحت کند.

در خصوص گوشی های آیفون امسال نیز باید گفت که تصمیم این شرکت مبنی بر حذف جک 3.5 میلیمتری هدفون، در نوع خود عجیب و قابل تامل محسوب می شود چرا که در حال حاضر، هیچ پورتی به اندازه پورت هدفون از مقبولیت نزد کاربران گوشی های هوشمند برخوردار نیست. حتی نظرسنجی ها نیز نشان می داد که کاربران گوشی های آیفون، هدفون های معمولی را به ایردپادهایی که اخیراً عرضه آن آغاز شده است، ترجیج می دهند.

با این حال، اپل تصمیم به حذف جک هدفون گرفت. حال مشکل این جاست که این شرکت تغییری را در نحوه استفاده عادی کاربران گوشی های آیفون ایجاد کرده است، که مزیت مشخصی ندارد. مدیران این شرکت نیز در معدود مصاحبه های خود عنوان کرده اند که دلیل اتخاذ این تصمیم را در ایجاد فضایی بیشتر برای گوشی به منظور محافظت از گوشی در برابر نفوذ آب، استفاده از باتری بزرگ تر و همچنین دوربین بهتر عنوان کرده اند. اما جدای از انفجارهایی که برای گلکسی نوت 7 پیش آمد، سامسونگ نشان داد که بدون برداشتن جک هدفون هم می توان چنین قابلیت هایی را به گوشی های هوشمند اضافه کرد و نیاز به حذف قابلیتی پرطرفدار در میان کاربران نیست.

با این حال اپل، از جک هدفون به ایرپاد مهاجرت کرد. محصولی که علی رغم سهولت استفاده از آن در مقایسه به هدفون های بلوتوثی، از نقطه ضعف هایی همچون قیمت بالا و کیفیت صدای در حد متوسط بهره می برد. جالب اینجاست که اپل حتی نتوانست این ایرپادها را در زمان مقرر به بازار عرضه کند و پس از گذشت بیش از دو ماه، عرضه عمومی این محصول چند روز پیش و البته در تعدادی محدود کلید خورد.


همانطور که می دانید حدود سه ماه از عرضه آیفون های جدی اپل می گذرد و این شرکت به تازگی عرضه این هدست را آغاز کرد. مسئله ای که رنجش بسیاری از کاربران و طرفداران محصولات این شرکت را به دنبال داشت و قطعاً به عنوان یکی دیگر از شکست های اپل در سال 2016 در کارنامه این شرکت ثبت خواهد شد.

اگرچه حدود 15 سال از عمر این کمپانی می گذرد، اما هنوز بسیاری از منتقدان و طرفداران این شرکت بر این عقیده اند که اگرچه موفقیت این شرکت در تولید محصولات جدید قابل تحسین است، اما هنوز نتوانسته آن چنان که باید و شاید به جزییات اهمیت دهد و ضعف های خود در این زمینه را پوشش دهد. مشکلاتی که هرگز در زمان مدیریتی استیو جابز مشاهده نمی شد و رضایت کامل کاربران به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف جابز، در سرلوحه کاری وی قرار داشت.

 

منبع:تک شات

نظر دادن

ارسال نظر