شنبه, 06 شهریور 1395 ساعت 11:12

تقاضایی برای حضور شرکت‌بیمه خارجی در ایران دریافت نشده/تحریم‌های احتمالی آمریکا علت نگرانی‌است

رئیس پژوهشکده بیمه گفت: به‌رغم لغو تحریم‌ها، هم‌چنان موانعی وجود دارد که سبب می‌شوند شرکت‌های بیمه‌ای برای ورود سریع به بازار ایران احتیاط کنند.

امیرصفری در خصوص ورود بیمه گران خارجی به بازار بیمه ایران، اظهار داشت: براساس سند اهداف راهبردی بیمه مرکزی ج.ا.ایران، "جلب حضور اشخاص خارجی در بازار بیمه کشور" و "ارتقا همکاری با شرکت‌های بیمه خارجی" جزء اهداف راهبردی است.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که ورود شرکت‌های بیمه خارجی در ایران و فعالیت شرکت‌های بیمه‌ ایرانی در خارج از کشور، از طریق جذب سرمایه و ارتقای سرمایه انسانی و دانش بیمه‌ای صنعت بیمه کشور، نقش به سزایی در رونق این صنعت ایفا می‌کند اما شیوه حضور آنها در بازار بیمه ایران در مثبت بودن برآیند کلی منافع و مضرات حضور بیمه‌گران خارجی در کشور بسیار تعیین کننده است.

صفری تصریح کرد: ورود برای فروش صرف خدمات بیمه‌ای بدون ورود سرمایه و ایجاد شعبه یا مشارکت داخلی، سبب مغلوب شدن شرکت‌های بیمه داخلی و آسیب دیدن آنها می شود و عایدی ناچیزی نیز به صورت جذب تکنولوژی یا دانش بیمه ای دارد. بنابراین الگوی مناسب مدنظر، تلاش برای جذب بیمه‌گران خارجی در قالب مشارکت با بیمه‌گران داخلی یا تاسیس شرکت‌های وابسته در داخل کشور است.

رئیس پژوهشکده بیمه ادامه داد: هر چند این امر صرفاً تابع شرایط داخلی ایران نیست و تعاملات بین المللی نیز بر آن تاثیرگذار است.

وی افزود: علی‌رغم لغو تحریم‌ها، هم‌چنان موانعی وجود دارد که سبب می‌شوند شرکت‌های بیمه‌ای برای ورود سریع به بازار ایران احتیاط کنند. نااطمینانی نسبت به بازگشت تحریم‌های آمریکا که شهروندان، بانک‌ها و بازیگران صنعت بیمه این کشور را از مبادلات تجاری با ایران منع می‌کند، بر این نگرانی دامن می‌زند که آیا ‌دیگر بیمه‌گران خارجی می‌توانند بدون ریسک جریمه شدن با ایران همکاری کنند یا خیر.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون ارتباط بیمه گرهای خارجی با ایران، از تاسیس دفاتر مشاوره فراتر نرفته و برای فعالیت مستقل در ایران راه درازی را در پیش دارند و طبق اعلام بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه خارجی در ایران تنها در زمینه تاسیس دفاتر مشاوره و راهنمایی فعالیت خواهند کرد و فعلاً در کشور ما کار بیمه‌گری انجام نخواهند داد. البته شرکت‌های بیمه خارجی می‌توانند در قالب مشارکت با شرکت‌های بیمه داخلی یا تاسیس شرکت بیمه مستقل نیز از در ایران فعالیت کنند که این امر پس از ارائه درخواست از سوی آنها و صدور مجوزهای لازم قابل انجام است.

صفری گفت: پژوهشکده بیمه و بیمه مرکزی در حال مطالعه و تدوین مقرراتی مناسب برای تشویق سرمایه گذاری مستقیم خارجی در صنعت بیمه هستند و در این راستا، به عنوان یکی از قدم های اولیه، لینکی در صفحه اول سایت بیمه مرکزی قرار داده شده است که اطلاعات قانونی و مقرراتی مفصلی در قالب پرسش و پاسخ ارایه می‌دهد.

وی افزود: پژوهشکده اشخاص مایل به جذب سرمایه گذار و یا بیمه گران خارجی مایل به سرمایه گذاری در بازار ایران را راهنمایی می‌کند و در صورتی که نیاز به تغییر قوانین و یا مقررات برای تشویق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بیمه احساس شود، این اقدام انجام خواهد شد.

صفری خاطر نشان کرد: فعلاً مساله اصلی این است که تقاضای جدی برای تاسیس شرکت بیمه در سرزمین اصلی ایران واصل نشده است؛ به جز چند مورد برای مناطق آزاد که آن هم عمدتاً به خاطر پایین بودن حداقل سرمایه مورد نیاز تاسیس شرکت بیمه در مناطق آزاد بوده است که بنا به دلایلی با آنها موافقت نشده است.

 

منبع: ایلنا

نظر دادن

ارسال نظر